JAK WYBRAĆ POPRAWNĄ DŁUGOŚĆ I TYP NART?

TYPY  NART ZJAZDOWYCH:

Allmountain / narty allround
narty uniwersalne przeznaczone do zjazdów, jak i poruszania się w nieprzygotowanym terenie, dla początkujących oraz zaawansowanych narciarzy. Te narty są zaprojektowane tak, aby poradziły sobie we wszystkich rodzajach terenu łącznie z przygotowanymi nartostradami, świeżym śniegiem, lodem i ciężkim śniegiem. Promień skrętu tych nart waha się w granicach 12 – 18 m. Zalecana, standardowa długość nart wynosi 5- 15 cm mniej od wzrostu narciarza.

Narty slalomowe 
narty przeznaczone przede wszystkim do krótkich i średnich łuków slalomowych, średniej i dużej prędkości oraz do przygotowanego stoku. Promień skrętu tych nart waha się w granicach  10 do 14 m. Zalecana, standardowa długość nart wynosi 10 – 20 cm mniej od wzrostu narciarza.

Turners (gigantówki) 
narty przeznaczone przede wszystkim do długich łuków, średniej i dużej prędkości oraz do przygotowanego terenu. Promień skrętu tych nart waha się w granicach  15 do 21 m. Zalecana, standardowa długość nart wynosi +5 do – 10 cm w stosunku do wzrostu narciarza.

Narty freeride
są ostrą kategorią dla młodych narciarzy, narty są przystosowane do jazdy w nieprzygotowanym terenie i szczególnie w głębokim śniegu. Odznaczają się szerszą konstrukcją (środek nart zwykle przekracza 80 mm).

Freestyle / narty snowblade
ten typ nart preferują szczególnie młodzi narciarze, szukający odpowiedniej dawki adrenaliny, te narty nadają się do zjazdów, skakania i różnych trików- co obejmuje też narciarstwo akrobatyczne w snowparkach.

Narty dla Pań
narty przeznaczone specjalnie dla kobiet są zwykle lżejsze, krótsze i bardziej miękkie. Kobiety mają niżej położony środek ciężkości i są lżejsze od mężczyzn o takim samym wzroście i dlatego też dysponują mniejszą siłą. To uzyskuje się za pomocą cieńszego i delikatniejszego rdzenia i zastosowania cieńszej warstwy laminatu w konstrukcji.

Narty dla dzieci
dziecięce narty zjazdowe są przeznaczone dla najmniejszych narciarzy, którzy dopiero rozpoczynają swoją narciarską karierę. Dziecięce narty zjazdowe są bardzo lekkie i łatwo się nimi kieruje. Rdzeń dziecięcych nart zjazdowych jest najczęściej z kompozytów i dlatego często różnica pomiędzy różnymi nartami dziecięcymi polega tylko na designie i kolorze.

 

JAK WYBRAĆ POPRAWNĄ DŁUGOŚĆ NART:

To zależy od wybranych nart, ale obowiązuje zasada, że narty powinny być  5 cm do 15 cm krótsze od wzrostu narciarza

Narty uniwersalne / allmountain – zalecana długość -15 do +0 cm w odniesieniu do wzrostu narciarza
Narty  slalomowe - zalecana długość -20 do -10 cm w odniesieniu do wzrostu narciarza
Turners  - zalecana długość -10 do +5 cm w odniesieniu do wzrostu narciarza
Narty freeride – zalecana długość +5 do +15 cm w odniesieniu do wzrostu narciarza
Narty freestyle – zalecana długość -20 do -5 cm w odniesieniu do wzrostu narciarza
Narty dla dzieci/juniorów – zalecana długość -25 do -5 cm w odniesieniu do wzrostu narciarza
 
Jednocześnie obowiązuje zasada, że im mniej narciarz jest zaawansowany, tym lepsze są dla niego krótsze narty i odwrotnie.

Powody, dla których warto wybrać krótsze narty:
Jeżeli jesteś początkującym albo ostrożnym narciarzem
Twój ciężar ciała jest mniejszy, niż to wynika ze wzrostu
Lubisz krótkie, szybkie łuki i rzadko kiedy jeździsz szybko

Powody, dla których warto wybrać dłuższe narty:
Jeździsz szybko i agresywnie
Twój ciężar ciała jest większy, niż to wynika ze wzrostu
Planujesz jeździć w nieprzygotowanym terenie

 

POZIOM UMIEJĘTNOŚCI NARCIARZA:

Początkujący 
Dla początkujących typowe są: rdzenie kompozytowe, piankowe albo stosunkowo miękkie, drewniane i lżejsza konstrukcja wierzchu, węższy środek narty i maksymalna elastyczność. Są to narty, na których łatwo się skręca i które wybaczają wiele błędów. Cenowo są najdostępniejsze, nie zapewniają jednak stabilności przy większych prędkościach.

Średnio zaawansowany / zaawansowany
Większość narciarzy i nart zalicza się właśnie do tej kategorii. Narty są zwykle nieco szersze, niż dla początkujących, z mocnym rdzeniem drewnianym i konstrukcją typu sendwicz.

Zaawansowany / ekspert 
Na takich nartach często znajdziecie warstwy tytanu, karbonu, bambusa albo innych materiałów zapewniających lepsze efekty przy większych prędkościach i w trudniejszych warunkach. Narty są ogólnie twardsze.

Jeżeli masz większą wagę ciała, to zalecamy sięgnąć po narty z twardszych materiałów, zaliczanych do kategorii zaawansowany albo ekspert. 

 

WYBÓR NART WEDŁUG PROMIENIA SKRĘTU:

Jaki sposób jazdy preferujesz, jazdę dynamiczną z krótszymi zakrętami albo przeciwnie, jazdę z długimi łukami zapewniającymi większą stabilność i prędkość?

Promień skrętu do około 13 metrów – narty adresowane do miłośników krótkich i szybkich skrętów
Promień skrętu 14- 16 m  - dla zwolenników średnich zakrętów
Promień skrętu ponad 16 m  - chodzi o narty dla większych prędkości i dłuższych zakrętów

Długość nart ma też wpływ na promień skrętu, taki sam model nart o mniejszej długości ma mniejszy promień skrętu niż taka sama narta, ale o większej długości.

 

OKREŚLENIE WEDŁUG SZEROKOŚCI ŚRODKA NARTY:

Węższe narty są lepsze na trasę zjazdową (szybsze wejście w zakręt), szersze narty nadają się bardziej do jazdy w terenie (większa powierzchnia - narty się nie zapadają).

Szerokość środka nart zjazdowych:

do 65mm - narty zjazdowe przeznaczone do szybkich skrętów na przygotowanej trasie zjazdowej
do 70mm - narty zjazdowe na przygotowane trasy zjazdowe, narty sportowe
do 75mm – rekreacyjne i sportowe narty zjazdowe, są stabilniejsze, dobre do przygotowanych tras (lekkie zjazdy popołudniowe)


Szerokość środka nart do jazdy w terenie poza nartostradą:

do około 80mm - narty zjazdowe przystosowane również do terenu, kombinacja 70% zjazdówka, 30% teren poza zjazdówką
do około 85mm - narty zjazdowe Allmountain, 50% zjazdówka, 50% teren poza zjazdówką
do około 90mm - Allmountain z przewagą terenu, 70% teren poza zjazdówką, 30% zjazdówka
do około 100mm - narty zjazdowe freeride