JAK WYBRAĆ POPRAWNĄ DŁUGOŚĆ I TYP NART BIEGOWYCH?

Back Country – narty biegowe
Ten typ  nart biegowych jest przeznaczony do jazdy poza przygotowanym torem jazdy, do  jazdy w terenie górskim. Narty biegowe często mają krawędzie stalowe do jazdy również po zalodzonej powierzchni. Ogólnie narta jest szersza i dlatego lepiej utrzymuje się na powierzchni głębokiego śniegu i mniej się zapada. Wyjściowa długość nart jest często o 10 - 15 cm większa, niż wzrost narciarza. W łagodniejszym terenie należy się zdecydować na dłuższe narty. W bardziej stromym terenie wybieramy krótsze narty, którymi lepiej można kierować. 

Klasyka – narty biegowe
Narty biegowe do klasycznej jazdy są przeznaczone do użytku w przygotowanym torze do jazdy. W stosunku do nart Back Country są węższe i twardsze. Długość nart przekracza o 20 - 30 cm wzrost narciarza. Przy wyborze nart trzeba brać pod uwagę ciężar narciarza. Dla cięższych narciarzy korzystniejsze są dłuższe narty, lżejsza osoba woli krótsze narty.

Skate – narty biegowe
Narty do uprawiania skatingu są krótsze, twardsze i mniej wygięte niż inne typy. Są przeznaczone na przygotowane trasy i dla narciarzy o zacięciu sportowym. Twardsze narty biegowe są ogólnie szybsze, narciarz lepiej się odpycha. Dla początkującego nie zaleca się wybierania najtwardszych wariantów. Długość nart biegowych wybiera się większą o 5 - 15 cm niż wzrost narciarza. 

 

DŁUGOŚĆ NART BIEGOWYCH

 

DŁUGOŚ KIJKÓW DO NARCIARSTWA BIEGOWEGO