JAK WYBRAĆ POPRAWNĄ DŁUGOŚĆ I TYP SNOWBOARDU?

Długość snowboardu musi odpowiadać wzrostowi zjeżdżającego. Obowiązuje zasada, że snowboard powinien się mieścić pomiędzy brodą i nosem (powinien mieć o około 10-25 cm mniej od Twojego wzrostu).

Ale poprawny wybór zależy też od stylu jazdy, ewentualnie ciężaru ciała. Jeżeli szukasz snowboardu do freeride, to powinieneś raczej wybrać dłuższy wariant dla zapewnienia lepszej stabilności i prędkości. Jeżeli szukasz deski do parku, to powinieneś brać pod uwagę któryś z krótszych wariantów, w porównaniu z tym, co podają tabele.
 
Ta tabela jest orientacyjna. Jeżeli ważysz więcej, niż wynosi średnia przy Twoim wzroście, to wybierz raczej dłuższą wersję. Jeżeli jednak mniej, to wersję krótszą. 

 

UGIĘCIE SNOWBOARDU

Dalszym kryterium przy wyborze nowej deski jest też typ jej ugięcia. Mowa tu o camber, rocker, flat i różnych ugięciach hybrydowych, jak na przykład 3D camber, double camber. O jaki typ chodzi, dowiesz się najlepiej wtedy, kiedy położysz snowboard na równej podłodze i spojrzysz na niego z profilu. Zobaczysz, jak jest ugięty i czy dotyka do ziemi.

Camber
To ugięcie jest dobrym wyborem do freestylu i jazdy all-mountain. Doświadczeni zjazdowcy docenią jego dokładną, stabilną i energiczną jazdę z precyzyjną odpowiedzią i wysokim odbiciem.

Rocker
Tymi deskami bardzo łatwo się kieruje, a jazda na nich jest rozrywkowa i stabilna. Nadają się dla początkujących.

Hybrid
Hybrydowe ugięcie stanowi połączenie cambera i rockera, podobnie jak zalety obu tych ugięć. Każdy producent snowboardów ma swoje własne wersje hybrydowego ugięcia, ogólnie jest tak, że te deski są uniwersalnym rozwiązaniem dla wszystkich grup narciarzy.

Flat
Flat albo zerowe ugięcie oznacza, że snowboard jest praktycznie płaski i duża jego część przy kontakcie z podłożem dotyka do ziemi. To oznacza, że deska jest bardzo stabilna i da sobie radę w każdym terenie.

Początkującemu najbardziej będzie odpowiadać rocker, który najbardziej akceptuje popełniane błędy. Odwrotne ugięcie desek camber nadaje się dla bardziej doświadczonych zjazdowców, ponieważ w jego przypadku może łatwiej dojść do zakantowanie brzegu i dlatego dobrze jest mieć snowboard pod maksymalną kontrolą; rockera przewyższa odbiciem i ma przewagę dokładniejszego sterowania. Deska flat z praktycznie zerowym ugięciem zapewnia stabilność w każdym terenie i hybrydowo łączy w sobie razem cechy cambera i rockera, dzięki czemu nadaje się dla wszystkich narciarzy.

 

RDZEŃ SNOWBOARDU

To jest bardzo ważny parametr. Podejrzanie tanie snowboardy z pianką PU (tworzywo sztuczne) nie mają wysokiej jakości i łatwo mogą się złamać. Dobre rdzenie snowboardów są wykonywane z drewna. Drewniany rdzeń zapewnia snowboardowi wytrzymałość, sprężystość i kształt.