JAK WYBRAĆ POPRAWNĄ WIELKOŚĆ BUTÓW SKIALPINISTYCZNYCH I CO TO JEST MONDO POINT?

Wielkość butów narciarskich podaje się według numeracji MONDO POINT, z poniższego artykułu dowiecie się, co to takiego jest i jak dokładnie zmierzyć swoją długość stopy, żeby poprawnie dobrać buty.

Stajemy tyłem do ściany, piętę przysuwamy do ściany i dokładnie odmierzamy długość stopy w cm (od pięty do palców). Wymiar zaokrąglamy z dokładnością 0.5cm (na przykład 26.3 = 26.5, 28.7 = 29 albo 26.8 =27.0).

Pomoże Ci oczywiście podana niżej tabela światowych numeracji wielkości butów.


 

BUTY NARCIARSKIE DZIELIMY NA SKITOURINGOWE, DO BIEGÓW NARCIARSKICH ALBO FREERIDOWE

Buty narciarskie skitouringowe (allmountain) są najlepszą opcją dla początkujących skialpinistów, są idealne na dłuższe podejścia i zjazdy i mają proste przełączanie pomiędzy dwoma trybami, wejściem i zjazdem.

Przy bardziej obciążonych butach narciarskich (do biegów narciarskich) istotna jest ich mała waga, szybkość przełączania pomiędzy trybami, mocowanie raków do wspinaczki i duża ruchomość górnej części.

Buty narciarskie freeridowe są najcięższymi ze wszystkich rodzajów, mają wysoki indeks flex, czyli są sztywne, są dobrze zapinane na czteroklamrowe zapięcie.

Dziś jest taki trend, że wszystkie firmy starają się wyprodukować jak najtwardsze, a przy tym najlżejsze buty narciarskie. Już od dawna nie obowiązuje zasada, że do zjazdu but narciarski musi mieć 4 klamry, dziś produkowanym butom narciarskim wystarczają 2 – 3 klamry do tego, aby miały właściwości zapięcia na 4 klamry.

 

Rotacja (zginanie) górnej części 
Przy nartach skialpinistycznych ta wartość zawiera się w granicach około 60°. Przy zawodach biegowych może to być nawet 75°. Obowiązuje tu prosta zasada – im większa rotacja mankietu, tym but narciarski jest elastyczniejszy i zapewnia wyższy komfort przy chodzeniu.

Ciężar buta narciarskiego
Zwykłe buty narciarskie mają wagę około 3 i więcej kilogramów, buty skialpinistyczne są w porównaniu z nimi dużo lżejsze. Te najlżejsze ważą nawet do 1,5 kg. Ogólnie obowiązuje to, że im lżejszy but narciarski, tym łatwiejsze jest podchodzenie do góry.

 

KOMPATYBILNOŚ BUTÓW Z WIĄZANIEM

Na rynku są do wyboru dwa podstawowe rodzaje wiązań skialpinistycznych. Wiązania szkieletowe tylko niewiele różnią się zewnętrznie od klasycznych wiązań zjazdowych. Ich zaletą jest łatwe chodzenie i wypinanie bezpieczeństwa dla czubka i pięty. Drugą możliwością są wiązania TLT, które wymagają więcej cierpliwości przy podchodzeniu, ale ich ciężar w porównaniu do wiązań szkieletowych wynosi około połowę. Wiązania TLT można zastosować tylko do butów do tego przeznaczonych.