JAK WYBRAĆ POPRAWNĄ WIELKOŚĆ I TYP NART SKIALPINISTYCZNYCH?

DŁUGOŚĆ NART SKIALPINISTYCZNYCH

Przy wyborze długości zalecamy poruszać się w granicach pomiędzy wzrostem narciarza minus 20 cm aż po długość nart równą wzrostowi narciarza. Jeżeli wybierzemy krótsze narty, bardziej wycięte i z mniejszym promieniem skrętu, to możemy się od nich spodziewać, że będą łatwiej skręcać (z mniejszym wysiłkiem będzie można jechać po łuku).

Narty skialpinistyczne, które będą o Twoim wzroście i będą mniej wycięte o większym promieniu skrętu, będą łatwiejsze w kierowaniu, będą łatwiej utrzymywać kierunek jazdy głównie przy większych prędkościach i będą się lepiej trzymać na trawersach. Narty freeride mogą mieć +10 cm w stosunku do wzrostu narciarza.

 

PODZIAŁ NART SKIALPINISTYCZNYCH

Biegowe
ultra lekkie narty przeznaczone dla zawodników w zawodach skialpinistycznych. Bardzo łatwo wchodzi się na nich na wzniesienia, ale ze względu na niski ciężar i kształt trudniej się nimi kieruje niż przy rekreacyjnym skialpinizmie. Z techniką jazdy na tych nartach trzeba się najpierw oswoić i przyzwyczaić się do niej. Narty są stosunkowo wąskie – Szerokość płóz wynosi około 65mm. Materiał stanowi zwykle połączenie lekkiego włókna węglowego i drewna.

Klasyczne narty skialpinistyczne do skitouringu
złoty środek na drodze rozwoju nart skialpinistycznych. Zapewniają doskonałe właściwości przy podchodzeniu tak samo, jak i satysfakcję przy zjeżdżaniu w różnym terenie. Szerokość płóz waha się od 70 do 90mm.

Narty freeride 
z tych 3 typów chodzi o wagowo najcięższe egzemplarze, które są też i najszersze. W porównaniu wejście/zjazd są przede wszystkim wykonane tak, aby można było komfortowo zjechać w głęboko zasypanym zalodzonym, dzikim terenie. Szerokość płóz waha się od 90mm aż po rzeczywiście wielkie deski. Wchodzenie do góry w tych typach jest fizycznie męczące i ciężkie, ale przy zjeździe te narty z pewnością się Wam odwdzięczą.

 

PARAMETRY PRZY WYBORZE NART SKIALPINISTYCZNYCH

Materiał konstrukcyjny
przede wszystkim połączenie drewnianej konstrukcji sendwiczowej i mocnego materiału typu – włókna węglowe, aramid, titanal...

Promień skrętu
zwykle mieści się w granicach od 13 do 17 metrów. Przy na nartach freeridowych jest to nawet więcej. Ogólnie wybiera się promienie skrętu do R15 metrów. Obowiązuje tu prosta zasada: prędzej zrobimy dłuższy skręt z nartą o mniejszym promieniu, niż krótki skręt z nartą, która ma większy promień skrętu. Jest to ważny czynnik z punktu widzenia bezpieczeństwa i możliwości kierowania nartami, przede wszystkim, jeżeli trenujesz i preferujesz przepełnione narciarskie trasy zjazdowe, szczególnie podczas weekendów.

Wymiary
zwracamy uwagę na kształt dziobów nart, w środku nart i na piętkach (na przykład dziób: 112 mm, środek: 75 mm, piętka: 100 mm)  - te wymiary pomogą nam przy wyborze. Obowiązuje tu zasada, że im większa jest szerokość narty, tym ta narta jest stabilniejsza przy zjeździe.

Długość nart
dla mężczyzn zaleca się w przybliżeniu granice od 165 do 180 cm; dla kobiet optymalne długości wynoszą 146 do 160 cm.

Ciężar
ciężar jest zmienny dla każdego typu nart skialpinistycznych. Ciężar nart do zawodów biegowych wynosi w przybliżeniu 700 gramów (1narta). Klasyczne narty skialpinistyczne są już nieco cięższe. Ich ciężar waha się od 1300g na 1 nartę. Najcięższe spomiędzy nart skialpinistycznych są te freeridowe. Ich ciężar je wyróżnia. 1 narta waży 1800g i więcej.