JAK WYBRAĆ POPRAWNY TYP I WIELKOŚĆ BUTÓW DO NARCIARSTWA BIEGOWEGO?

 

ZALEŻNIE OD MODELU WIĄZANIA:

Wiązanie do narciarstwa biegowego NNN
Wiązanie z firmy Rottefella z gwiazdką i dwoma podłużnymi rowkami prowadzącymi. Wiązanie nadaje się do butów marki Fischer, Alpina, Madshus i Rossignol.

Wiązanie do narciarstwa biegowego SNS
Wiązanie z firmy Salomon z mocowaniem na jedną gwiazdkę (SNS Profil) i za pomocą dwóch gwiazdek (SNS Pilot) z jednym podłużnym rowkiem prowadzącym. Wiązanie nadaje się do butów marki Salomon, Atomic i Botas.

 

PODZIAŁ BUTÓW W ZALEŻNOŚCI OD TECHNIKI BIEGANIA:

Klasyczne do nart biegowych
buty do biegania stylem klasycznym są niskie, bez wzmocnienia kostki. dzięki temu umożliwiają ruch nogi w jej maksymalnym zakresie i dają optymalną dynamikę odbicia. Czubek klasycznego buta jest bardziej miękki. To zapewnia idealne przeniesienie siły ze stopy na nartę.

Buty skate do nart biegowych
buty do nart biegowych są wyższe, często ze wzmocnionym szkieletem i przegubem w strefie kostki. To zapobiega ruchowi nogi w innym kierunku niż do przodu i zapewnia lepsze odbicie.

Buty kombi do nart biegowych
większości zimowych turystów wystarcza jedno obuwie, czyli to kombinowane dla obu stylów jazdy. Podkładka takiego buta jest średnio twarda, krój wyższy, niż klasycznego buta, ale konstrukcja bardziej miękka, niż w przypadku jazdy na skateboardzie. Niektóre modele mają stałe klamry nad kostką, ich zapięcie albo złożenie przystosowuje but do aktualnej techniki jazdy.

Buty backcountry do nart biegowych
Wyższy, masywny but przystosowany do jazdy w nieprzygotowanym terenie. Często wodoszczelny materiał zapewnia niezbędny komfort, ciepło i sucho nawet w głębokim śniegu. Mocniejsza konstrukcja buta i wzmocnione części chronią nogę narciarza nawet w najgorszym terenie i zapewniają jej niezbędną stabilność.

 

Buty biegowe powinny być ciasno zapięte, aby dobrze obejmowały nogę. Jeżeli noga będzie się poruszać w bucie, to nie będzie się można porządnie odbijać, a sama noga może ulec otarciu. Z drugiej strony but nie może nas nigdzie uciskać.