JAK WYBRAĆ POPRWNĄ WIELKOŚĆ BUTÓW NARCIARSKICH I CO TO JEST MONDO POINT?

Wielkość butów narciarskich podaje się według numeracji MONDO POINT, z poniższego artykułu dowiecie się, co to takiego jest i jak dokładnie zmierzyć swoją długość stopy, żeby poprawnie dobrać buty.
Stajemy tyłem do ściany, piętę przysuwamy do ściany i dokładnie odmierzamy długość stopy w cm (od pięty do palców). Wymiar zaokrąglamy z dokładnością 0.5cm (na przykład 26.3 = 26.5, 28.7 = 29 albo 26.8 =27.0). Nie zapominamy, że jeżeli korzystamy najczęściej z grubych skarpet, to 0,5-1 możemy spokojnie dodać do tego numeru.

W przypadku, gdy mamy wyższe podbicie albo szerszą stopę, to bez wahania kontaktujemy się z info@mardosport.pl,  a my dobierzemy Ci odpowiednie buty narciarskie.

Pomoże Ci oczywiście podana niżej tabela światowych numeracji wielkości butów.

INDEKS FLEX (SZTYWNOŚĆ BUTÓW NARCIARSKICH)

Sztywność przy butach narciarskich oznacza, jak ciężko zginają się te buty w kierunku do przodu. Jest wprowadzona skala sztywności butów narciarskich w zakresie od miękkich( soft) aż po bardzo sztywne ( stiff), oznaczona cyfrowym „ indeksem flex“. 

Skala mieści się najczęściej w zakresie od 50 (miękkie) do 130 (bardzo twarde). Ten numer bywa często podawany na dolnej albo bocznej części buta. 

Zalecany indeks flex męskich butów narciarskich:

  • Początkujący  – zalecany flex 50-90
  • Zaawansowany – zalecany flex 70-110
  • Ekspert – zalecany flex 100-140
  • Zawodnik – zalecany flex 130+

Zalecany indeks flex damskich butów narciarskich:

  • Początkująca  – zalecany flex 40-80
  • Zaawanswana – zalecany flex 60-100
  • Ekspertka – zalecany flex 80-120
  • Zawodniczka – zalecany flex 110+

 

Teren, prędkość i typ śniegu mają wpływ przy wyborze właściwej sztywności. Profesjonalni narciarze freeridowí albo big-mountainowí często wybierają buty trochę bardziej miękkie niż zawodnicy startujący w Pucharze Świata, a narciarze w parkach wybierają zupełnie miękkie buty. Zmieniająca się powłoka śniegowa i stromy teren często wymagają bardziej ruchomego mankietu, a twarda i równomiernie gładka powierzchnia ( na przykład trasa biegowa) oraz techniki, które wywołują nacisk na dziób narty, wymagają mocniejszych i sztywniejszych butów.

Osobistej preferencje i cechy wydolności fizycznej też są bardzo ważne. Trenującemu początkującemu może się dobrze jeździć w średnio twardych i nawet sztywnych butach narciarskich, a tymczasem doświadczeni narciarze mogą wybierać bardziej miękkie modele. Twój wzrost i waga to też ważne czynniki przy wyborze właściwego flexu. Dla kogoś, kto jest niski i lekki, ciężko będzie zgiąć sztywne buty. Z drugiej strony ktoś wyższy, wolałby sztywniejsze buty, szczególnie kiedy jest początkującym.

 

KSZTAŁTY MANKIETU

Mankiet odpowiedni do wielkości i kształtu Twojej łydki jest ważną częścią Twoich butów narciarskich. Kształtowi i wysokości skorupy  oraz mankietu szczególną uwagę powinny poświęcić kobiety ( których kostka jest znacznie niżej, niż u mężczyzn), ewentualnie ci, którzy mają wysokie i szerokie podbicie. Większość butów narciarskich ma regulowaną górną klamrę, którą można przesuwać w kilka położeń. Docenicie to przede wszystkim wtedy, kiedy klamry macie mocno dociągnięte. Wielu producentów oferuje aktualnie specjalne damskie buty narciarskie, które są zaprojektowane tak, aby kobiety z niską i długą kostką nie miały problemu z ich założeniem. Tak więc wielu producentów oferuje regulowany mankiet, co zapewnia nam więcej poprawnych ustawień.

 

FUNKCJE I DODATKI

Buty narciarskie oferują mnóstwo funkcji zwiększających ich użyteczność, wygodę i łatwość użytkowania. Wiele z nich jest specjalnie ukierunkowanych na przystosowanie się i realizowanie funkcji buta, ale modele szybko się zmieniają.

Wkładki

Są to wyjmowane, miękkie buty wewnętrzne, które chronią i izolują nogę od twardego zewnętrznego szkieletu. Wszystkie wkładki w miarę użytkowania kurczą się i dopasowują do nóg narciarza tak, że buty, które w momencie mierzenia wydają się ciasne, będą luźniejsze po kilku dniach jeżdżenia na nartach. Niektóre buty narciarskie oferują całkowicie adaptujące się wkładki termo, które mogą być ogrzewane w specjalnym piecu i uformowane dokładnie do nogi narciarza. Te wkładki zachowują swój kształt również po wystudzeniu.

Power Strap

Mowa o zamknięciu na rzepy w górnej części mankietu buta narciarskiego (niektórzy producenci stosują tu klamry mechaniczne). Po dociągnięciu zamknięcie na rzepy zwiększa przenoszenie siły, kontroluje i działa, jak dodatkowa klamra o dużym zakresie regulacji. Szczelność power strapu jest sprawą osobistych osobnej preferencji tak, że nie trzeba się eksperymentowania w tym miejscu.

Mikroregulowane klamry

Mikro ustawienie w rzeczywistości wydłuża albo skraca klamry i umożliwia Ci wyregulować naciąg i poprawne ustawienie. Obrót w kierunku ruchu wskazówek zegara skraca klamry i mocniej ściąga but narciarski, obrót w kierunku ruchu wskazówek zegara wydłuża klamrę i lekko poluzowuje but.

Ustawienie mankietu

Wiele butów umożliwia narciarzom regulację górnego kąta mankietu tak, aby odpowiadał kątowi nogi. To ustawienie może być ważne, jeżeli Twoje naturalne ustawienie powoduje, że obciążenie zewnętrznej albo wewnętrznej krawędzi będzie nierówne. Zwykle ustawienie mankietu wykonuje się przez wymianę nitów za pomocą klucza imbusowego.

Tylny zawias

Wyjmowany klin w tylnej części buta między szkieletem i wkładką, jest umieszczony w obszarze z tyłu łydki. Zwiększa pochylenie do przodu i wypełnia miejsce w górnej części mankietu, aby zmniejszyć szczelinę między Twoją nogą, a szkieletem. To może być przede wszystkim ważne dla narciarzy z cienkimi nogami, ewentualnie dla tych, którzy lubią takie pochylenie. Tylny zawias może być podłączony do mankietu za pomocą śrub albo prościej do tylnej części wkładki na rzepy.

Wymienne podkładki

Niektóre buty mają możliwość wymiany podkładki, zwykle do narciarstwa alpejskiego na skialpinistyczną albo odwrotnie. Zmiana podkładki może limitować wybór wiązania tak, że trzeba sprawdzić ich wzajemną kompatybilność.

Przełącznik Ski/ Walk

Wiele butów narciarskich ma możliwoś przełączania z trybu jazdy do trybu chodzenia. Przełączenie małego przycisku zmienia pochylenie mankietu i umożliwia większy zakres ruchu przy chodzeniu. Ta funkcja jest najczęściej wykorzystywana przy skialpinistycznych butach narciarskich.

Canting

Umożliwia w niewielkim zakresie pochylenie mankietu w stosunku do dolnej części szkieletu tak, aby w pewnym stopniu uwzględnić naturalne ustawienie nóg. Poprawne ustawienie cantingu wymaga dokładnej analizy sylwetki i specjalistycznych narzędzi. Canting dzieli się na pojedynczy albo podwójny.